administrator |
Wysłany: Czw 11:43, 02 Wrz 2010 Temat postu: wspolpraca z pekao sa |
|
zostaly nam udostepnione biuletyny tworzone przez zespol analiz makroekonomicznych. chetnych prosze o przesylanie adresow email to dolacze was do newslettera. ponizej przykladowa, skrocona wersja biuletynu dziennego :
WYDARZENIA
· EMU-ECB-STOPY: Dzisiaj decyzja EBC odnośnie stop procentowych. Powszechnie oczekuje się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
· PL-MF-AUKCJE: Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK1012 za 4,0 mld PLN i popycie 6.603,921 mln PLN i średniej rentowności 4,672%.
· PL-DANE: Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2010 roku odnotował wzrost do 53,8 pkt. wobec 52,1 pkt. w lipcu. Komentarz – str. 2.
· PL-MF-OPINIA: Ministerstwo Finansów szacuje inflację w sierpniu 2010 roku na poziomie 2,1% r/r, oraz -0,4% m/m. Prognoza Ministerstwa Finansów jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. W naszej ocenie wzrost inflacji o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca będzie wynikał z wyższej dynamiki cen żywności. Szacujemy, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) pozostała w sierpniu na poziomie 1,2% r/r.
· PL-MF-OPINIA: S. Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki powiedział, że we wrześniu i kolejnych miesiącach bieżącego roku inflacja r/r będzie stopniowo wzrastać, a na koniec 2010 r. nieznacznie przekroczy 2,5%. Dodał: ,,Szacujemy, że w sierpniu wystąpił sezonowy spadek cen żywności i napojów bezalkoholowych o 1,1% m/m oraz ceny paliw spadły o 2,3%, te dwa czynniki głównie przyczyniły się do spadku cen w ujęciu miesięcznym o 0,4%.’’
· PL-MG-OPINIA: Wicepremier i minister gospodarki W. Pawlak powiedział: ,,Zysk sektora bankowego jest na poziomie ok. 10 mld zł, także przychody z podatku od banków, przy obecnym opodatkowaniu banków, są rzędu 2 mld PLN. (...) Nie jest więc to miejsce, gdzie można uzyskać szybko jakieś znaczące przychody podatkowe.’’ Dodał: ,,W czasie dyskusji nad wieloletnim planem finansowym na posiedzeniu Rady Ministrów zgłaszałem taką propozycję, żeby rozważyć konsekwencje i możliwości wprowadzenia podatku od aktywów bankowych, pomniejszonych o kapitał własny.’’
· PL-PODATKI-MINFIN: Ministerstwo rozważa zmiany w ulgach podatkowych, z czego, zgodnie z informacjami płynącymi ze źródeł resortowych, najbardziej prawdopodobna jest likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane oraz ulga w akcyzie od biopaliw. M.Kobos, rzeczniczka resortu podkreśliła ‘’żadne prace legislacyjne związane ze zmianami w ulgach nie są prowadzone’’, ale nie może wykluczyć tego, że takie projekty się pojawią. M.Piątkowski, ekspert z Banku Światowego oświadczył, że ‘’badamy ile budżet traci w PIT, CIT, VAT, akcyzie i podatkach lokalnych. Nie chodzi tu tylko o ulgi - ale o wszelkiego rodzaju preferencje, zwolnienia, obniżone stawki. Chcemy pokazać społeczeństwu, ile takie przywileje podatkowe kosztują.’’ Raport Banku Światowego na ich temat zwolnień i odliczeń podatkowych ma być pod koniec listopada.’’ Jak dodał Piątkowski ‘’ Prace wciąż trwają, trudno więc oszacować kwotę, która przez przywileje podatkowe nie wpływa do budżetu. Wiadomo, że będzie ona wysoka - nawet rzędu 1% PKB, czyli kilkunastu miliardów złotych.’’
· PL-BIEC-DANE: Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) podało, że wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał, choć tempo jego spadku również systematycznie maleje. Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach. Dodano, że: ,,Nieustannie od początku ubiegłego roku przybywa przedsiębiorstw deklarujących wzrost zatrudnienia, przy jednoczesnym spadku tych deklarujących chęć redukcji zatrudnienia. Jednak nadal odnotowuje się przewagę liczby zwolnień nad przyjęciami do pracy. W najbliższej przyszłości planowany jest dalszy wzrost zatrudnienia, choć wśród barier działalności gospodarczej przedsiębiorstwa prywatne wskazują na problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej.’’
· US-DANE: Indeks ISM w przetwórstwie przemysłowym wzrósł w sierpniu do 56,3 pkt z 55,5 pkt miesiąc wcześniej. Prognozowano odczyt na poziomie 52,7 pkt.
· US-DANE: Indeks wniosków o kredyt hipoteczny zwyżkował w tygodniu zakończonym 27 sierpnia o 2,7% wobec wzrostu o 4,9% tydzień wcześniej.
· US-DANE: Z opublikowanego raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc w sierpniu 2010 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 54,5% w stosunku do tego samego okresu roku 2009, co może być sygnałem poprawy sytuacji na rynku pracy. Liczba planowanych zwolnień spadła do 34.768 z 76.456 w sierpniu 2009. W lipcu liczba planowanych zwolnień pracowników spadła o 57,2%. W sierpniu amerykańscy pracodawcy zadeklarowali chęć zatrudnienia 14.075 pracowników, wobec 8.151 w lipcu.
· US-DANE: Z raportu firmy ADP wynika, że W firmach w USA ubyło w sierpniu 10 tys. miejsc pracy wobec wzrostu liczby miejsc pracy o 37 tys. w lipcu (spodziewano się, że przybyło 15 tys. miejsc pracy).
· EMU-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w sierpniu 2010 roku 55,1 pkt wobec 56,7 pkt na koniec lipca (spodziewano się 55,0 pkt).
· DE-DANE: Zgodnie z oczekiwaniami indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w sierpniu 2010 roku 58,2 pkt wobec 61,2 pkt na koniec lipca.
· DE-DANE: Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy okołobudżetowej, która przewiduje wdrożenie działań oszczędnościowych, mających odciążyć finanse państwa o ponad 80 mld EUR do 2014 roku. Ustawa jest konkretyzacją propozycji, zawartych w pakiecie oszczędnościowym przedstawionym w czerwcu przez chadecko-liberalny rząd. Punktem ciężkości tych planów są cięcia wydatków w sferze socjalnej, stanowiących ponad połowę wydatków państwa. Przewidziano jednak także kroki podatkowe, w tym wprowadzenie spornego podatku od komunikacji lotniczej. Jak powiedział na konferencji prasowej niemiecki minister finansów W. Schaeuble, planowane posunięcia oszczędnościowe mają na celu ograniczenie rekordowego deficytu, będącego skutkiem wdrażania kosztownych programów walki z kryzysem gospodarczym i finansowym. Deficyt może w tym roku przekroczyć 5% PKB.
· IT-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Włoch wyniósł w sierpniu 2010 roku 52,8 pkt wobec 54,4 pkt na koniec lipca (spodziewano się 55,0 pkt).
· FR-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w sierpniu 2010 roku 55,1 pkt wobec 53,9 pkt na koniec lipca (oczekiwano 57,3 pkt).
· HU-DANE: Indeks Composite PMI dla gospodarki Węgier wyniósł w sierpniu 2010 roku 51,9 pkt wobec 53,5 pkt na koniec lipca.
· HU-MNB: Narodowy Bank Węgier (MNB) poinformował, że umocnienie franka szwajcarskiego wobec forinta stwarza zagrożenie dla perspektyw wzrostu gospodarczego Węgier, ponieważ negatywnie wpływa na popyt wewnętrzny i akcję kredytową. Z szacunków banku centralnego wynika, że niektóre banki mogą mieć potrzeby kapitałowe, ale nadal umiarkowane (do 40-50 mld HUF czyli 140-180 mln EUR). Bank centralny nie wyklucza podwyżki stóp procentowych jeżeli ryzyko inflacyjne się zwiększy albo trwale pogorszy się ocena ryzyka kraju.
· CZ-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Czech wyniósł w sierpniu 2010 roku 57,3 pkt wobec 56,8 pkt na koniec lipca.
STRATEGIA FX/FI
RYNKI BAZOWE: Uwaga inwestorów zwrócona będzie na posiedzenie EBC. Ważna będzie nie tyle decyzja o pozostawieniu parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie, zgodna z oczekiwaniami, ale komentarz J.C.Trichet’a dotyczący ewentualnych działań wspierających ożywienie gospodarcze. W centrum uwagi będą też dane z USA (zamówienia fabryczne, liczba nowych bezrobotnych i pobierających zasiłek) oraz ze strefy euro (korekta danych o PKB oraz wskaźnik cen producentów). Na rynkach walutowych spodziewamy się kontynuacji ostatnich tendencji, czyli słabszego dolara względem euro i jena. Możliwy zakres wahań to 1,2790 (otwarcie)-1,2875 w przypadku EUR/USD oraz 0,8350-0,8400 dla pary USD/JPY.
PL FX/FI: Optymistyczne wyniki aukcji (umiarkowane dobry popyt po cenach rynkowych) powinny działać stabilizującą na polski rynek długu. USD/PLN rozpoczął dzień na poziomie 3,0985, zaś względem euro złoty otworzył się w okolicy 3,9635. Spodziewamy się kontynuacji wzrostów względem walut bazowych, choć nie wykluczamy korekty ze względu na sytuację na Węgrzech. Bank Węgier przyznał, że niebezpieczne dla rynku wewnętrznego jest umocnienie CHF i w związku z tym Węgry mogą potrzebować pomocy ze strony MFW. Warto jednak zaznaczyć, że ostatnie osłabienie HUF nie przełożyło się na wartość wyceny PLN. Dla pary dolarowej możliwe będą spadki w stronę 3,0600, zaś w przypadku EUR/PLN okolice 3,9500-3,9600. |
|